S Terezou jsem se poprvé propojila před dvěma lety díky jednomu pracovnímu projektu. Když v něm skončila, na pár měsíců jsme ztratily kontakt. Pak mi jednou napsala e-mail, že se stala letuškou u Emirates a za pár hodin letí do Singapuru, nedala bych jí prosím nějaké tipy, co tam vidět? Poslala jsem jí tento článek a tím se náš kontakt obnovil. Vyměnily jsme si pár dalších e-mailů a v druhé půlce července taky ten, kde psala: letím do Kuala Lumpur, nechceš se vidět osobně? Chtěla jsem. Mimo jiné jsem s ní taky chtěla seznámit Benjamína, který miluje letadla a poptat se na všechno, co mě zajímá o práci letušky. Řekly jsme si, že tuhle část našeho povídání o létání nabídneme i veřejně, protože by to třeba mohlo zajímat i někoho jiného než naše rodiny.
(Ahoj, tati! ☺ ) Takže tady je.
Terko, jak dlouho dopředu víš, že poletíš třeba do Kuala Lumpur?
Každého šestnáctého dostávám nový letový plán. Vím tedy zhruba půl měsíce dopředu, kde bych kdy měla být. Ale služby se mohou měnit. Například když se nenaplní letadlo, část posádky stáhnou. Anebo když si chci s někým z posádky prohodit destinaci, abych se podívala domů nebo se k domovu aspoň přiblížila, v mém případě třeba do Vídně, protože jsem z Brna, teoreticky si můžu lety prohodit.
Prakticky ne?
Prakticky taky, ale nejde to tak snadno. Prvních osm týdnů jsi u Emirates na tzv. training college, než se vůbec dostaneš do letadla. Prvních šest měsíců, včetně training college, jsi ve zkušební době a o žádné změny žádat nemůžeš, až po uplynutí téhle lhůty. Nemusíš žádat jen o lety, co tě přiblíží k domovu, ale i o destinace, kam se chceš podívat – já mám třeba zažádáno o Brisbane nebo Hongkong. U výměny letu je to ale složitější taky v tom, že oba členové posádky, tedy ty i člověk, se kterým se chceš prohodit, musíte dodržet předepsaný čas odpočinku. A další věci. Emirates je letecká společnost z Dubaje, takže na každém letu musí být v každé kabině – economy, business, first class minimálně jeden člověk, který mluví arabsky.
Podmínka práce u Emirates je bydlení v Dubaji, je to tak? Ale arabsky umět nemusíš?
Ano, všechny lety odlétají a vracejí se do Dubaje. Takže podmínka je bydlení v Dubaji. Arabština podmínka není, ale angličtina samozřejmě ano.
Pojďme se vrátit ještě na začátek, kdy se rozešly naše cesty a ty jsi byla chvíli nezaměstnaná. Jak tě napadlo zkusit konkurz na letušku?
Dělat letušku a ještě k tomu u Emirates byl takový můj 'dream job' asi od dvanácti let, kdy jsem poprvé viděla film "Letuška první třídy". Zní to možná úsměvně, ale tak jsem k tomu nápadu vážně přišla. Být letuškou je skvělá možnost, jak poznat svět. Ale jak to tak bývá, bylo pořád něco: škola, práce, přítel; když jsem to zkusila dvakrát ještě jako studentka, nikdy to nevyšlo. Jednoho dne loni v září, když jsem byla nezaměstnaná, jsem viděla, že Emirates mají otevřené pozice a budou mít tzv. open day v Bratislavě. Byla ideální doba zkusit to znovu, tak jsem se sbalila a vyrazila na Slovensko.
Byla jsi vystresovaná, protože jsi neměla práci?
Právě že vůbec ne. Úplně na začátku jsem byla spíš šokovaná, protože na konkurzu nás bylo jen dvacet. To bylo oproti době před covidem, kdy tam bývala minimálně stovka lidí, úplně jiné. Myslím, že lidé dostali strach – přece jen, když uspěješ, musíš se přestěhovat do Dubaje, změnit život, začít dvouměsíční trénink a po něm okamžitě naskočit do práce. Lidé, kteří dokončili trénink těsně před covidem, prakticky obratem skončili, protože nebylo jasné, co bude s leteckým průmyslem dál. Dneska je situace zpátky, jaká byla před covidem. Emirates má hromady otevřených pozic, ale lidé se bojí to zkusit, protože nevědí, jak moc stabilní je to práce.
Jak probíhal pohovor?
První kolo spočívalo jen v představení se a odevzdání životopisu a fotek. Recruiterka z Dubaje nám vyprávěla o Emirates, životě v Dubaji a o životě letušek. Také nás přeměřovali, protože Emirates má podmínku, že letuška musí být vysoká minimálně 160 centimetrů. Když máš 159 a půl, už tě nevezmou. Pak mluvila také o tetování, ať ho nezatajujeme, pokud nějaké máme. V Dubaji nás totiž čeká vstupní zdravotní prohlídka, v rámci které se kontroluje i tetování. Pokud lékař zjistí, že má člověk někde na těle tetování, které zatajil, jede rovnou domů a už má v záznamu černou tečku - Emirates ho nikdy nenajmou.
Ty ale tetování máš, tak jak jsi prošla konkurzem?
Mám čtyři drobná tetování. Tři bezpečně schovaná a jedno na hraně, v místě, kde končí uniforma. Všechna jsem v Bratislavě přiznala hned na začátku. Mám tetování ráda, ale vždycky jsem s nimi byla opatrná, právě proto, že jsem si říkala, kdyby to jednou vyšlo a mohla bych dělat letušku, byl by to asi problém. Teď vím, že opravdu je. V Bratislavě s námi byl kluk, který měl tetování na zápěstí. Teoreticky by se dalo skrýt pod košili, ale protože ta je bílá, stejně by bylo vidět. Recruiterka mu řekla, že ji to vážně mrzí, ale přes tohle nejede vlak.
Pojďme se ještě vrátit k tomu konkurzu a jak probíhal.
Bylo to několik kol. V každém nás rozdělili do skupin a dostali jsme kartičku s úkolem. Nejčastěji to byl scénář nějakého problému, co se právě odehrává v letadle. Měli jsme vymyslet, jak bychom situaci řešili a řešení pak odprezentovat dalším skupinám. Recruiterka nás celou dobu pozorovala, jak se chováme ve skupině, jak se tváříme, jak mluvíme. Všechno bylo samozřejmě v angličtině. Po každém kole jsme chvilku čekali, než vyvěsili výsledky, kde bylo napsané, kdo může jít domů a kdo postupuje dál. Poslední kolo byl počítačový test z angličtiny. Po něm nás zůstalo z dvaceti už jen šest, kteří jsme se dostali k interview jeden na jednoho. Ještě předtím jsme si ale museli založit na stránkách Emirates vlastní profil, vyplnit všechny pracovní zkušenosti, nahrát scan pasu, covid očkování a prohlášení o počtu tetování na těle. Pak nás recruiterka ještě fotila – jedna fotka byla z profilu a jedna zepředu s "american smile". Fotky pak posílala se všemi dalšími materiály do Dubaje. Na pohovoru jsem čekala klasické otázky "proč bychom měli vybrat právě vás", které samozřejmě padly. Ale pak tam byly i nějaké nečekané, třeba dát příklad, kdy jsme pro zákazníky v předchozím zaměstnání udělali něco navíc nad rámec pracovních povinností.
Proč myslíš, že jsi uspěla?
Protože jsem byla v pohodě a moc neřešila, jestli uspěju nebo ne. Myslím, že nakonec ani nejde o to, co na interview řekneš, ale jak se chováš ve skupině mezi lidmi, jak vystupuješ, jak mluvíš. Já jsem měla dobrou náladu , užívala jsem si to jako zajímavý výlet do Bratislavy.
Z Bratislavy už jsi tedy odjížděla jako letuška Emirates?
To ještě ne. Recruiterka nám šesti finalistům řekla, že jsme sice postoupili do závěrečného kola, ale že to není její rozhodnutí, jestli nás firma nakonec najme nebo ne. Postup je takový, že naše materiály odešle do Dubaje a oni se nám ozvou v rozmezí od dvou dní do dvou týdnů.
Kdy volali?
Hned druhý den před osmou ráno. Ještě jsem spala, když mě vzbudil, jak se tomu v Emirates říká, tzv. golden call: jste přijatá, gratulujeme a důležitá otázka – kdy můžete přijet? Byla polovina září, takže jsem to rychle procesovala v hlavě: než to řeknu doma, příteli, vyřídím si všechny zdravotní dokumenty... Já jsem jako malá byla nešikovné dítě. Měla jsem třikrát otřes mozku, zlomenou kůstku v rameni, k tomu všemu jsem musela doložit přeložené lékařské zprávy z té doby. No prostě dost práce. "V polovině října," řekla jsem do telefonu a paní na druhé straně odpověděla: "To je pozdě. Musíte tady být do konce září." Nakonec se to kvůli různým formalitám přece jen protáhlo a do Dubaje jsem jela 8. října.